Sp5
images/slajdy/slajd_zso.png

 

 

W marcu z powodu pandemii placówki oświatowe zostały zamknięte i wprowadzono nauczanie zdalne, ale w Szkole Podstawowej nr 5 nie oznaczało to zostawienia rodziców i dzieci bez kontaktu z nauczycielami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii udało się przeprowadzić wiele wspaniałych inicjatyw i, mimo braku spotkań „w realu”, nadal wspólnie tworzyć społeczność szkolną.

Przede wszystkim wykorzystano nowoczesne technologie. Początkowo praca opierała się na dzienniku elektronicznym Librus, który już od kilku lat funkcjonuje w naszej szkole. To dzięki niemu nauczyciele, uczniowie i rodzice mieli stały kontakt. Z biegiem czasu sięgnięto także po nowe rozwiązania. Nauczyciele nagrywają filmiki, w których tłumaczą dzieciom zagadnienia
lub pokazują doświadczenia przyrodnicze, a także – po uzyskaniu odpowiedniej licencji – prowadzą lekcje on-line za pośrednictwem programu MS Teams. Wszyscy odetchnęli z ulgą – dzieci nareszcie mogą zobaczyć swoich nauczycieli, a nauczyciele – uczniów. W ten sposób udało się chociaż częściowo odciążyć rodziców.

Jednak szkoła to nie tylko lekcje – to także budowanie relacji międzyludzkich i związku między uczniami, rodzicami i szkołą. Dlatego podjęto wiele ciekawych inicjatyw. Przygotowano fotograficzne kolaże ze zdjęć np. nauczycieli z książką, dzieci z pacynkami, nauczycieli
z napisem „tęsknimy” oraz wystawy fotograficzne prac dzieci (np. „Wiosna w mieście”, „Święto flagi”). Uczczono Dzień Matki przez przygotowanie prezentacji składającej się ze zdjęć naszych uczniów, którzy śpiewali także piosenkę „Jesteś mamą”. Udało się przygotować niespodziankę z okazji Dnia Dziecka – nauczyciele, każdy w swoim domu, nagrali filmik,
w którym śpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, całość zmontowano i zamieszczono na szkolnym facebooku. Dzieci miały również okazję posłuchać wieczorami swojej wychowawczyni w ramach akcji „Czytanka na dobranoc” oraz wziąć udział w spotkaniu on-line z wykładowcą Politechniki Śląskiej i porozmawiać z nim na temat wody. Udało się także przeprowadzić różne konkursy, dzieci recytowały wiersze on-line i cały czas były w kontakcie ze swoimi paniami.

Cała nasza społeczność bardzo dobrze poradziła sobie w tej nowej, trudnej sytuacji, z jaką trzeba było się zmierzyć. Pomogły w tym nowe technologie, po które chętnie sięgano. Nasza szkoła jest nowoczesna i nie boi się wyzwań.

Jednak zdalne nauczanie i wszystkie podjęte inicjatywy nie miałyby szans powodzenia, gdyby nie rodzice naszych uczniów. Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne są bardzo wdzięczni za zaangażowanie, pomoc i wsparcie, jakie otrzymują i z całego serca dziękują.

 

KLASY IV I V W SP5!!


W związku z licznymi pytaniami o utworzenie w roku szkolnym 2020/21 klasy IV i V informujemy, że chcemy takie oddziały otworzyć.

Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w godzinach 7-15:00 (tel. 32 245 60 52).

8 października w Szkole Podstawowej nr 5 obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas pierwszych, dzięki przebranej w wyjątkowy, bajkowy strój pani Karolinie Wilk - przenieśli się w zaczarowany świat Gangu Słodziaków i poznali ich przygody.


Z wielkim zaangażowaniem odśpiewano hymn Słodziaków oraz nagrodzono twórców słodziakowych ekologicznych drzewek wykonanych z surowców wtórnych. Przepiękne dekoracje także wykonane były z materiałów recyklingowych, aby zwrócić dzieciom uwagę
na konieczność dbania o środowisko

.

KOMUNIKAT NR 2

 

KOMUNIKAT DYREKTORA MIEJSKIEGO ZARZĄDU OŚWIATY

W czwartek, 10 października br., odbyła się wspaniała uroczystość – dzieci z klas pierwszych oraz piątej Szkoły Podstawowej nr 5 zostały pasowane na uczniów tej nowoutworzonej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16:30. Prowadzące – Wiktoria Głowacka i Marta Gorczińska (uczennice II LO) – powitały zgromadzonych gości: pana prezydenta miasta Daniela Begera, panią dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Dorotę Leszczyńską, dyrekcję szkoły, rodziców oraz wychowanków klas 1 i 5. Następnie uczniowie rozwiązali kilka zagadek oraz zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i aktorskie podczas części artystycznej. Występ został doceniony przez widzów gorącymi oklaskami.

Po kilkunastu minutach przyszedł czas na oficjalne pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Jerzego Kukuczki – pasowania dokonał prezydent miasta z pomocą pani dyrektor Marzeny Greli oraz pani wicedyrektor Joanny Grobelki. Klasy pierwsze otrzymały birety oraz dyplomy, natomiast klasa 5a – pamiątkowe szarfy i dyplomy.