Starochorzowska Nutka
images/slajdy/slajd_zso.png

 

 

Pandemia, epidemia, koronawirus, COVID-19... te słowa są często wypowiadane w ostatnim czasie, trochę nas przerażają! Przyszło nam się zmierzyć z nową sytuacją - sytuacją trudną. Jednak pamiętajmy, że to tylko jakiś odcinek czasu i epidemia kiedyś się skończy!

Ten ciężki czas przetrwamy, ale teraz starajmy się żyć zgodnie z zaleceniami wirusologów i innych specjalistów! Zachowajmy przede wszystkim zdrowy rozsądek!

Nasze ABC na ten trudny czas:

 • Starajmy się mieć nieograniczony dostęp do aktualnych informacji,
  ale także pamiętajmy, by dozować te nowości! Nie słuchajmy kilkakrotnie tego samego komunikatu!

 • Librus, jak i inne media społecznościowe dają możliwość nauki, pracy, a także pozostawania w stałym kontakcie z osobami, z którymi dotychczas mieliśmy relacje bezpośrednie! Utrzymanie takiej aktywności uchroni nas przed negatywnymi skutkami kwarantanny!

 • Właśnie teraz nacieszmy się czasem z najbliższymi, rodziną!

 • Przede wszystkim nie nudźmy się! Oprócz pracy czy nauki (zachęcamy do systematyczności, oczywiście z dłuższymi przerwami) wreszcie róbmy to, na co nie było czasu przed epidemią! Polecamy rozmowy, książki, ciekawe filmy, smaczne dania czy wypieki; gry planszowe, mimo różnicy pokoleń; arteterapię (rysunek, obraz, haft, origami, taniec, śpiew itd.).

 • Warto skorzystać z kultury! Może dzięki mediom dobra sztuka, koncert, coś ambitnego? Teatry, muzea otwierają dla nas wirtualną przestrzeń.

 • W tym ciężkim czasie warto pomagać! Kochani uczniowie - pomóżcie rodzicom w porządkach, przygotowywaniu posiłków, prasowaniu..! Każdy może! Jedna osoba pomoże, poświęcając wreszcie czas na długą rozmowę telefoniczną z przyjacielem, a druga zaangażuje się w wolontariat. Przy okazji: brawa dla naszych uczennic, które włączyły się w akcję "Zakupy dla Seniora".

 • Ruch to zdrowie, ale z hasłem #zostańwdomu! Zachęcamy Was do ćwiczeń przy otwartym oknie, na balkonie bądź w pokoju. Może właśnie teraz poznacie jogę, aerobik, pilates? Poszukajcie na YouTube, są fantastyczne ćwiczenia dla początkujących. Natomiast wychodząc w celu załatwienia niezbędnych spraw, stosujmy się do zasad bezpieczeństwa gov.pl (m.in. możemy się przemieszczać samemu lub w dwie osoby).

 • Zachowajcie wszystkie zasady higieny Głównego Inspektora Sanitarnego - m.in. pamiętajcie o myciu rąk; starajcie się nie dotykać ust, nosa; dezynfekujcie przedmioty tj. klamki, włączniki światła, blaty stołu czy biurka, telefony...

 • Rozpieszczajcie się! Może właśnie teraz przy spokojnej muzyce z maseczką na twarzy warto zrelaksować się, zrobić sobie dłuższą kąpiel, a może wystarczy pomarzyć..!?

 • Nie chcemy już Wam marudzić jako psycholog i pedagog szkolny, ale jedno zdanie musimy;) Zachowajcie zdrowy styl życia - wysypiajcie się, zdrowo odżywiajcie się, nie siedźcie zbyt długo przed komputerem, unikajcie wszelkich używek!

 • Na zakończenie przypominamy , że "śmiech to zdrowie" - warto na trochę przenieść się w fabułę komedii czy lekkiej lektury, przeczytać kawał czy podzielić się czymś wesołym. Śmiejcie się, bądźcie życzliwi!

 

Jesteśmy całym sercem z całą społecznością naszej szkoły!

Życzymy dużo zdrowia, spokoju, dystansu do spraw niezależnych od nas, pogody ducha, powodów do uśmiechu każdego dnia - stęsknione za normalnością szkolną:

psycholog Marzena Grela i pedagog Barbara Malińska